DOTAZY k informačnímu systému

 

Funguje ještě informační systém "ORGMAN" ?

Ukončení provozu informačního systému se nechystá. Proběhl řesun systému na nový server umožňující přijímání el. pošty z adres @orgman.cz i prostřednictvím webmailu. Na novou adresu se přesunulo rovněž kontaktní pracoviště - viz www.1ic.cz

Adresy @orgman.cz zůstávají nadále funkční uživatelům kteří si zřídili sběrnou schránku. Zanikly pouze adresy @okr.orgman.cz, které mají za „zavináčem“ ozn. okresu.

Jak je zabezpečena ochrana dat ?

Weby informačního systému ORGMAN již používají bezpečnější protokol HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Na rozdíl od HTTP garantuje protokol HTTPS zabezpečenou komunikaci s větší ochranou přenášených dat, a proto je využíván novějšími internetovými prohlížeči, které stahování dat z nezabezpečených webů stále více omezují. Uživatelská podpora proto fuguje nadále na http://www.orgman.cz a nově i na zabezpečeném portálu httpS://servispark.cz. Na adresách "http" i "https" zůstávají paralelně funkčnítaké další weby, které nepracují s přístupovými hesly ani s osobními údaji. Elektronická pošta běží výhradně na zabezpečením webu https://webmail.forpsi.com již od roku 2012.

Jak si zřídit schránku s adresami @skolyjm.cz, @orgman.cz, @1ic.cz, @holidayresort.cz, @servispark.cz, příp. jinou?

Výhodou sběrných schránek je, že garantují příjem "úřední" pošty z hromadně rozesílané z adres kr-jihomoravsky.cz, jmskoly.cz, sssbrno.cz i luzamky.cz. Každá schránka má vlastní datové úložiště vč. kalendáře a databáze kontaktů a lze ji obsluhovat pře libovolní internetový prohlížeč (jako na "Seznamu"). Po přihlášení do webmailu si můžete nastavit přeposílání na jiné adresy. Funguje rovněž IMAP a POP3 - nastavení účtu viz www.orgman.cz/odpora. Kapacita schránek 1 GB. Z "koše" jsou automaticky mazány zprávy starší než 30 dnů.

O zřízení sběrné schránky lze požádat na adrese podpora@orgman.cz. Aktivace na vyzkoušení je na 14 dnů zdarma, základní poplatek za uživatelskou podporu je v řádu desetikorun měsíčně.

Jak funguje hromadná distribuce el. pošty?

Distribuční systém el. pošty zůstává funkční součástí informačního systému ORGMAN. Maily lze na požádání hromadně rozeslat vybraným skupinám adresátů zahrnutým do distribuční databáze.

Rozdíl mezi distribučními systémy ORGMAN na doméně skolyjm.cz a Školským portálem JmK na doméně jmskoly.cz je mj. v tom, že prostřednictvím distribučního systému ORGMAN lze přímo poslat informace i na dříve samostatné MŠ a NZŠ. Katalog Školského portálu JmK na www.jmskoly,cz zahrnuje pouze právní subjekty a na adresy v něm uvedené je rozesílána úřední pošta z JmK. V každé databázi proto mohou být rozdílné adresy.

Řešení nečastějších problémů

Pokud nechodí "úřední pošta", doporučujeme zkontrolovat, jakou kontaktní adresu máte uvedenu na www.jmskoly.cz, protože "úřední pošta" z OŠ JmK i informace k soutěžím jsou hromadně rozesílány na adresy registrované tímto portálem.

Přeposílání zpráv ze schránky @skolyjm.cz na další adresy, je možné, ale některé servery (např. @seznam.cz) přeposlané zprávy občas blokují a není chybou systému ORGMAN, že nelze garantovat jejich doručení. Možným řešením je stahovat maily prostřednictvím protokolu "IMAP" příp. "POP3" nebo zkusit nastavit na schránce kam poštu přeposíláte, že zpráva příslušného odesilatele není spam.

Antispamová ochrana systému ORGMAN je u adres @orgman.cz, @skolyjm.cz a @1ic.cz  nastavena tak, že propustí zprávy odeslané z adres kr-jihomoravsky.cz, jmskoly.cz, sssbrno.cz i luzamky.cz (jsou na "whitelistu"). Uživatel si může nastavení změnit a pošta od výše uvedených odesilatelů pak chodit nemusí. Máte-li pocit, že pošta na některou z výše uvedených adresy nechodí, ověřte si funkčnost schránky zasláním testovacího mailu.